Petter Wedberg Svensk Cupmästare

   
  Foto: Privat  
  Petter Wedberg hoppar för mästartiteln  

Alingsås 2010-09-20

AIFs trampolinhoppare Petter Wedberg går från klarhet till klarhet. I helgens Österåker Cup säkrade han sin första mästartitel genom att på ett övertygande sätt vinna denna deltävling. Det återstår ännu en deltävling Sjövalla Cup i Mölnlycke den 2:a oktober, men med två 1:a-platser och en 2:a-plats kan ingen av de övriga hota Petter i sammandraget.
 
Petter Wedberg passade dessutom på att sätta personligt rekord med 81,233 poäng - en ökning med över 2 poäng. Tvåan Felix Holgersson från TK Levo, Lidköping var klart distansierad på 76,363 poäng. Felix serie håller en något högre svårighetsgrad, men det kompenserar Petter med råge med ett stilfullare utförande.
 
Den 23/10 går de Nordiska Mästerskapen i Upplands-Väsby och Petter Wedberg är naturligtvis uttagen till detta evenemang. Under helgen passade man på att mäta upp honom för att kunna ta fram landslagsdressen.
 
Vi gratulerar Petter till hans framgångar och önskar honom lycka till på NM!