Nationell Test- och Uttagningshelg

       
         
  Jonathan Börjesson testas i benlyft   Edwin Nääs får axelvigheten dokumenterad    

Malmö 2011-01-30

Under den gångna helgen arrangerade Svenska Gymnastikförbundet Nationell Test- och Uttagningshelg för manliga gymnaster i åldrarna 10-17 år. Liksom föregående år hölls dessa tester av GK Motus-Salto i Sofielunds Idrottshall i Malmö.

Under fredag eftermiddag utfördes ett antal smidighetstester där gymnasternas rörlighet bedömdes. På lördagen körde man akrobatiska kombinationer i de sex manliga redskapen samt trampolin. Under söndag förmiddag avslutades testhelgen med styrketest. De olika testen poängbedömdes efter givna kriterier och i redskapstesten bedömdes även utförande. Delmomenten smidighet, akrobatik och styrka viktades dessutom efter ett antal faktorer och även en åldersfaktor räknades in.

Eftersom ett flertal gymnaster från Stockholm drabbats av magsjuka, beslutades att anordna ett extra testtillfälle i mitten av februari. De slutliga resultaten av testhelgen kommer därför att dröja tills efter detta komplementerande testtillfälle.