Levo Cup 2010

 

     
         
 

Öv. rad fr. v.: Hedda Svensson, Linn Wedberg och Frida Kjellén. Ned. rad fr. v.: Emma Garpebring, Herman Pettersson och Andreas Garpebring.

  Bosse Jansson sken ikapp med solen  

Alingsås 2010-06-07

AIFs trampolinhoppare firade nationaldagen med att skörda medaljer i Levo Cup i Lidköping. Allra bäst gick det för Hedda Svensson (Klass 1) och Linn Wedberg (Klass 4) som tog varsin guldmedalj. Dessutom knep Emma Garpebring (Klass 1), Herman Pettersson (Klass 2) och Andreas Garpebring (Klass 3) brons i sina respektive klasser. Emma var snubblande nära att placera sig högre upp i resultatlistan och slutade endast 0,28 poäng efter Hedda. Frida Kjellén (Klass 3) placerade sig i hård konkurrens på en meriterande 4:e plats. Tränaren Bosse Jansson är naturligtvis stolt över sina adepter och ser med tillförsikt fram emot höstens tävlingar.