Fyra AIF:are på prispallen i Distriktsmästerskapen

 

     
         
  Nils Björkqvist frambenssvingar i bygelhäst   Nils Björkqvist, Edwin Nääs, Jonathan Börjesson och Jeremiah Terdin visar stolt upp sina pokaler    

     
     
  Jeremiah Terdin pendlar på bygelhästen  

Göteborg 2011-04-08
I fredags tävlade AIFs pojkgymnaster i DM som hölls i Gymnastikens Hus i Göteborg. I klass RM2 ställde Jonathan Börjesson och Edwin Nääs upp från Alingsås IF. Edwin drogs med en fotskada och Jonathan kunde relativt lätt dra det kortare strået av de båda. Jonathan vann på fina 75,5 p och Edwin lyckades trots skadan samla på sig 72,9 p och en andra plats.
I klass RM1 deltog Nils Björkqvist och Jeremiah Terdin för första gången i en distriktstävling. Vinnare blev Pedram Alvandi från Göteborgs Turnförening men även här höll sig AIF:arna väl framme och Nils placerade sig som tvåa på 73,0 p och Jeremiah blev trea på 68,6 p i det 13 man starka startfältet. I den äldre klassen RM3 deltog inga alingsåsare och Jonathan Meisel från Göteborgs Turnförening vann före sina klubbkamrater Anton Lundquist-Otterhed och Robin Hägglund.

Alla fyra AIF-gymnasterna presterade mycket väl efter sin förmåga och härnast ser Jonathan och Edwin fram emot ett femdagarsläger i Halmstad med Svenska Gymnastikförbundets utvecklingsgrupp. Därefter arrangeras Götalandsmästerskapen på gymnasterna hemmaarena Gymnastikens Hus i Alingsås den 7 maj.

Resultat DM GF Väst